Biuro Rachunkowe Plus - Góra Kalwaria
E-sprawozdanie finansowe- sprawozdanie finansowe, które budzi szereg wątpliwości

E-sprawozdanie finansowe- sprawozdanie finansowe, które budzi szereg wątpliwości

20.02.2019 | autor: Beata Zawistowska

Szanowni Klienci, Państwo, Czytelnicy

Rok 2018 obfituje w zmiany w zakresie podatków i rachunkowości , jedną z nich jest zmiana sposobu sporządzania i podpisywania sprawozdań finansowych zmiana art.45 oraz 49 ustawy o rachunkowości.

Sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności gospodarczej będzie za rok 2018 (zgodnie z art. 45 ust.1f uor)sporządzone w postaci elektronicznej w strukturze logicznej oraz w formacie opublikowanym przez Ministerstwo Finansów. Sprawozdanie finansowe zostanie podpisane przez Główną Księgową oraz będzie wymagało podpisu elektronicznego Prezesa oraz wszystkich Członków Zarządu (w przypadku spółek prawa handlowego) KRS automatycznie wyślę Państwa sprawozdania do właściwego Urzędu Skarbowego. Jedynie uchwały i dodatkowe informacje załączonego do niego będzie trzeba wysłać również drogą elektroniczną przez platformę Epuap.

Przy osobach fizycznych podpisane jak w/w sprawozdanie finansowe będzie wysłane przez aplikację umieszczoną na stronie Ministerstwa Finansów.

Natomiast przy podmiotach innych np: stowarzyszenia,wspólnoty mieszkaniowe itd. Podpisane sprawozdanie jest zanoszone osobiście na dysku przenośnym do odpowiedniego Urzędu Skarbowego.

Datami, które nas zobowiązują jest 31.03. Do tego dnia muszą być złożone podpisy to tzw. pierwszej wersji e-sprawozdania finansowego. Przypominamy, że do tego dnia również wysyłamy roczne deklaracje CIT-8. Zatwierdzenie sprawozdania pozostaje bez zmian i mamy czas do 30.06 -czyli do KRS trafia nie później niż 15.07.

Przy nie dotrzymaniu terminów grozi kara skarbowa pieniężna.

Aby wysłać sprawozdanie potrzebujemy podpis kwalifikowany, którym najszybciej i najłatwiej wyślemy sprawozdania finansowe. Poniżej wykaz dostawców, od których możemy zakupić klucz kwalifikowany:

KIR(szafir), Eurocert, Cencert, PWPW oraz Certum (certum)

Podpis ten jest odpłatny i wywołuje skutki prawne tak samo jak podpis złożony odręcznie.

UWAGA! W przypadku Zarządu spoza terytorium naszego kraju, który też ma w obowiązku podpisanie sprawozdania finansowego trzeba mieć klucz kwalifikowany z protokołem europejskim. Od 1 kwietnia 2019 roku w imieniu Zarządu pełnomocnik przedsiębiorcy np.:adwokat, radca prawny, prawnik zagraniczny będzie mógł złożyć sprawozdanie finansowe oraz pozostałe dokumenty związane z zakończeniem roku obrotowego.