Faktura Pro Forma. Co to takiego?
24.05.2019 | autor: Beata Zawistowska
Dokument pro forma. Co to jest? W jakim celu się go wystawia? Czy zawsze jest potrzebna pro forma, aby sfinalizować transakcję?
Na wstępie zaznaczę, że faktura pro forma nie jest dokumentem księgowym czyli nie podlega zaksięgowaniu w koszty. Jest to jedynie informacja płatnicza dla odbiorcy. Samo pojęcie faktury wedle światła prawa okazuje się być dla przedsiębiorców dość skomplikowane.
Na pewno wiemy, że faktura VAT (od 1 stycznia 2013 roku) nie ma obowiązku oznaczania faktury wyrazem „FAKTURA VAT” powinna zawierać podstawowe dane, na podstawie, których mówimy o dokumencie jakim jest faktura. Są nimi: data wystawienia, dane sprzedawcy w tym adres i NIP firmy, kolejny numer przy fakturze sprzedażowej, data dostawy towaru lub zakończenia usługi, data lub termin płatności, opis czego dotyczy faktura.
Natomiast faktura pro forma zawiera w zasadzie wszystkie w/w elementy faktury oraz kwotę VAT ,ale nazwa Proforma definiuję to pojęcie jako oferta zawarcia umowy sprzedaży. Jest to dokument, który pełni rolę informacyjną i z obowiązkiem zapłaty. Oczywiście po otrzymaniu w/w dokumentu możemy się rozmyślić i nie opłacić zobowiązania. W tym przypadku nie powstanie obowiązek podatkowy VAT a tym samym nie otrzymamy Faktury VAT, którą moglibyśmy uznać za koszt podatkowy.