Biuro Rachunkowe Plus - Góra Kalwaria
Mechanizm podzielonej płatności – zmiana od 1.01.2021

Mechanizm podzielonej płatności – zmiana od 1.01.2021

23.01.2021 | autor: Beata Zawistowska

MECHANIZM PODZIELONEJ PŁATNOŚCI-ZMIANA OD 1.01.2021 R.

Przypomnijmy, iż limit kwotowy obowiązujący do ,którego ma zastosowanie MPP wynosi 15 000,00 zł brutto. Oczywiście pod tym względem nic się nie zmieniło i obecnie przepis ten funkcjonuje. Dodatkowo przedsiębiorcy sprzedający towary uwzględnione w załączniku nr 15 ust o VAT muszą pamiętać, że faktura musi być wystawiona obowiązkowo z adnotacją MPP tylko jeśli kwota faktury przekracza 15 000 zł brutto.

Ułatwieniem i nowością od nowego roku 2021 jest możliwość opłacania z rachunku VAT należności celnych na rzecz agencji celnych z tytułu należnego podatku z tytułu importu towarów.

Kolejnym ułatwieniem jest możliwość uwolnienia środków pieniężnych z rachunku VAT nie tylko przez podatników VAT (tak było do końca roku 2020 r) , ale i również dla podmiotów, które nie są podatnikami VAT. Oraz dla podmiotów, które nie posiadają siedziby w Polsce.

Dołączamy również zał. Na 15, który został w małym stopniu zmodyfikowany. Prosimy o zapoznanie się z nim na nowo. Warto zwrócić uwagę wdg. Nas na poz 70 załącznika, która zmieniła brzmienie z „ wraki przeznaczone do złomowania inne niż statki i pozostałe konstrukcje pływające” na „ Zużyte samochody, komputery, telewizory i inne urządzenia przeznaczone do złomowania”