Biuro Rachunkowe Plus - Góra Kalwaria
Podatek od prostytucji. Czy dochody trzeba udowodnić?

Podatek od prostytucji. Czy dochody trzeba udowodnić?

17.10.2018 | autor: Beata Zawistowska

Czytając wieczorową porą wyroki Naczelnego Sadu Administracyjnego (taka lektura do snu) ? napotkałam się na interesującą sprawę.

Podatniczka zakupiła mieszkanie za pieniądze zaoszczędzone i z nieujawnionych źródeł. Cena mieszkania opiewała na kwotę ponad 120 tys. zł i samo mieszkanie należało od kolegi. Kwota, która została zapłacona za mieszkanie w ocenie organów podatkowych była zbyt wysoka jak na zarobki naszej podatniczki.

Aby dokonać ustaleń skąd się znalazła w/w kwota ,podatniczka stwierdziła, że utrzymywała przez 10 lat kontakty intymne ze swoim znajomym, który notabene był właścicielem mieszkania. Poprzez przesłuchania twierdziła, iż podczas ich znajomości wchodził w grę płatny seks, za który otrzymywała pieniądze oraz wartościowe prezenty. Niestety, ale jej znajomy, który miał być w tej całej sytuacji tzw. sponsorem nie wiedział czy ich znajomość i kontakty seksualne były dla skarżącej źródłem zarobku i uzyskania przez nią korzyści majątkowych. Organ podatkowy, który nie wiarygodnie podszedł do całej tej sprawy i do wytłumaczenia się przez podatniczkę ocenił, że rzeczywiście kobieta była w związku konkubenckim z mężczyzną, ale bez korzyści majątkowych.

Decyzją komisji oceniającej całą sprawę była konieczność opodatkowania podatkiem od przychodów źródeł nieujawnionych wartości majątkowej przeznaczonej na sfinalizowanie zakupu mieszkania.

Z wyżej zapadniętą decyzją nie zgodziła się podatniczka, która skierowała sprawę do sądu administracyjnego, który to przekazał do WSA.  Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że uzyskany majątek pochodził z zatajonych przychodów, a relacje ze znajomych sponsorem był bezpodstawne.

Sprawa jest nadal oddalana i ponownie rozpatrywana ?